Dovolená

Bulharsko nikdy nezklame

Klidné křišťálové vody s nízkým obsahem soli a široké pláže s jemným zlatavým pískem. Romantické zálivy, vysoké písečné duny, to vše vám nabízí pestrá a rozmanitá země, která láká turisty k odpočinku. Zde si vychutnáte dlouhé léto, čistá jezera, horké minerální prameny nebo tisíciletá města.
pozdní léto
PročSluneční pobřeží
Táhne se od severu k jihu a patří k největším letoviskům Bulharska. Jemný písek a pozvolný vstup do vody láká hlavně rodiny s dětmi. Ale je to tu vhodné i pro ty, co mají problémy s dýcháním. Vzduch u pobřeží obsahuje jodové páry a ty léčí zánět průdušek, kašel a jiné dýchací potíže. Černé moře je dobrým pomocníkem na problémy s kůží.
Nessebar
Snad každý kdo zavítá na Sluneční pobřeží, navštíví ostrov Nessebar. Křivolaké uličky s domky, kde jsou cihlová přízemí a dřevěná patra, vás pozvou dál k zakoupení suvenýrů, jako je růžový olej, místní vína nebo bulharská keramika.
hora rila
Jak se najíte
Bulharská kuchyně je dost podobná řecké kuchyni. Mnoho z těch, co prohlašují za svá národní, jsou jak řecká, tak turecká. Dáte-li si šopský salát, budete překvapeni, že jinak chutná než u nás. Není z přesoleného sýra, okurky jsou oloupané a zálivka je z vinného octa nebo citronové šťávy. A je jí málo (salát se neutápí v zálivce). Někdy tam můžou být olivy, šunka nebo vajíčko.
Chlébjedí pšeničný. Něco na způsob naší veky. Polévky se podávají např. slepičí, telecí, rybí, fazolové, studené okurkové, knedlíčkové a další. Pokud nemáte rádi kopr, nedávejte si tarator. Je to kyselá polévka z kyselého, ale ne zkyslého, mléka. Plave v ní kopr, okurka a okořeněná je česnekem. Podává se vychlazená.
Pohoří Rila
Turisté rádi navštěvují okolí Sedmi rilských jezer. Je k nim dobrá dostupnost a nevelká vzdálenost od Sofie. Je to vyhledávaná oblast i pro jednodenní výlety.
Sofie
Je hlavním městem Bulharska. Okouzlí vás římskými památkami, širokými bulváry, parky a mešitou. Za druhé světové války město docela utrpělo, ale rychle se vzpamatovalo. Proto je ale máloco ve městě starobylé. Město je velice kosmopolitní. Najdete tu vykopávky z římského období, budovy z doby komunismu, mešitu, židovskou synagogu, katolický kostel a pravoslavné chrámy. Centrum projdete lehce pěšky. Najdete kostelík Sveta Petka Samardžijska, který stojí pod úrovní ulic města. Stejně na tom je i rotunda sv. Jiří. Vedle rušné křižovatky stojí chrám Sveta Nedelja z 19. století.
Primorsko
Přivítají vás prostorné pláže a zalesněné svahy, které se zvedají od pobřeží. Město bylo založeno na konci 19. století a v současnosti žije z turistického ruchu. Bydlet budete v moderním hotelovém komplexu s luxusním vybavením, ale stejně tak můžete zvolit rodinný apartmán nebo penzion. Můžete tu lenošit, nebo se potápět, jezdit na koních, kolech nebo na výlety do okolí.
Bulharsko je zase v kurzu! Neváhejte a rozjeďte se na dovolenou do míst, kde jste bývali šťastní jako děti, když jste tu trávili čas se svými rodiči.

3.5
02